Zakładanie systemów nawadniania i

nawadnianie ogrodów – Warszawa

Ogród przydomowy wymaga nieustannej troski i wielu zabiegów pielęgnacyjnych.
Wbrew pozorom jednym z najbardziej czasochłonnych i kosztownych zabiegów jest podlewanie.

Automatyczne systemy nawadniania – nawadnianie ogrodów – Warszawa i okolice

Tradycyjne podlewanie ogrodu to codzienny i czasochłonny obowiązek. Rozwiązaniem są automatyczne systemy nawadniania ogrodu.

Taki system to nie tylko oszczędność czasu jaki musimy poświęcić na codzienne bieganie z wężem po ogrodzie, ale przede wszystkim oszczędność wody.

Badania dowodzą, że w trakcie tradycyjnego podlewania zużywa się nawet 60% więcej wody niż przy zastosowaniu automatycznego systemu nawadniającego. Oszczędność wody zyskujemy dzięki podaniu jej o odpowiedniej porze i w odpowiedniej ilości. Optymalną porą do podlewania jest wczesny ranek. Wynika to z dwóch faktów. Po pierwsze o tej porze parowanie jest najmniejsze. Po drugie rośliny zużywają wodę przede wszystkim w trakcie procesu fotosyntezy, czyli gleba musi być nawodniona w ciągu dnia.

Zakres naszych usług obejmuje projekt, dostawę materiałów, montaż oraz serwis automatycznego systemu nawadniającego.

Do realizacji używamy tylko materiałów najwyższej jakości, renomowanych producentów takich jak: Rain Bird, Hunter, KRain, Irritial, Toro.

Z czego składa się automatyczny system nawadniania ogrodu?

Mózgiem automatycznego sytemu nawadniania jest sterownik. Dzięki niemu możemy zaprogramować częstotliwość podlewania, czas rozpoczęcia i czas trwania podlewania.

Do sterownika można podłączyć czujnik deszczu, dzięki czemu podlewanie nie zostanie uruchomione po wystąpieniu opadów.

Kolejnym ważnym elementem systemu są elektrozawory. Ilość elektrozaworów jest uzależniona od ilości sekcji wstępujących w systemie. Elektrozawór po otrzymaniu sygnału od sterownika otwiera dopływ wody do danej sekcji rozpoczynając podlewanie.

Do podlewania trawników używa się zraszaczy, natomiast rabaty podlewane są przy użyciu linii kroplujących. Zraszacze i linie kroplujące połączone są z elektrozaworami przy pomocy systemu rur zakopanych w ziemi na głębokości około 30-40cm.

Instalacja nawadniająca i jej wygląd nie wpływa na walory estetyczne w ogrodzie ponieważ cały system rur znajduje się pod ziemią. Zraszacze wynurzają się pod wpływem ciśnienia tylko podczas podlewania, dzięki czemu nie uszkodzimy ich podczas użytkowania lub koszenia trawnika.

Kiedy najlepiej zainstalować system nawadniający w ogrodzie?

Oczywiście najlepiej jest to zrobić w trakcie zakładania ogrodu, jednak osoby posiadające już ogród nie powinny obawiać się dewastacji trawnika. Praktycznie po zakończeniu instalacji nie ma śladów jej przeprowadzenia a nacięcia na trawniku znikają po dwóch tygodniach. Tak więc odpowiedź na powyższe pytanie powinna brzmieć: jak najszybciej.

Czy obsługa automatycznego systemu nawadniającego jest skomplikowana?

Nie. System nawadniania ogrodu jest praktycznie bezobsługowy. Prawidłowe ustawienie sterownika i zraszaczy pozwala zapomnieć o obowiązku podlewania przy dużej oszczędności wody i czasu . Wszystkie czynności konserwacyjne sprowadzają się do:

• uruchomienia systemu na wiosnę;
• ewentualnej wymiany baterii w serowniku oraz ponownego zaprogramowania w przypadku utraty ustawień;
• przygotowania sytemu do zimy.

Jaki jest koszt założenia automatycznego sytemu nawadniającego?

Cena założenia automatycznego systemu nawadniania zależy od wielu czynników, dlatego obliczana jest indywidualnie dla każdego ogrodu.

Najważniejsze czynniki mające wpływ na koszt systemu nawadniającego to:

• wielkość i kształt terenu
• rodzaj roślinności
• lokalizacja źródła wody i jego parametry (ciśnienie dynamiczne i wielkość przepływu wody)
• stosunek ilości terenu trawiastego do rabat oraz ich wzajemne rozmieszczenie.

Nawadnianie ogrodów – Warszawa i okolice